VAŠE SVĚTELNÁ ŘEŠENÍ

JO-KA spol. s r. o. - obchodní společnost

16.09.2014 Vážení obchodní... Více

11.09.2014 Vážení obchodní... Více

13.06.2014 Aktualizována úvodní WEB strana.... Více

03.04.2014 Aktualizace katalogu LED JO-KA  ... Více

31.10.2013 Aktualizována stránka LED. Doplněn katalog LED... Více

Dobr� and�l

Světelné zdroje

V naší nabídce naleznete světelné zdroje od výrobců 

GE-General Electric, OSRAM, FARO a BRILUM

 

                     

 

Díky této nabídce jsme schopni pružně reagovat na Vaše aktuální přání a to ať se jedná o Vaše požadavky týkající se rozmanitosti sortimentu, ceny, rychlosti dodání, záručních podmínek či v neposlední řadě i na kvalitu výrobků.  

-

STANDARDNÍ ŽÁROVKY

 Nejstarším a dodnes nejpoužívanějším světelným zdrojem nejen v domácnostech jsou tzv. STANDARDNÍ ŽÁROVKY.

Jejich nespornými výhodami oproti ostatním světelným zdrojům jsou:

- nízké pořizovací náklady
- vynikající barevné podání
- možnost dobrého usměrňování světla
- nekomplikované použití bez složitých předřaných přístrojů
- široká škála různých typů a provedení: reflektorové, svíčkové, hruškové, s kulatou hlavou v provedení opalizované, mléčné, čiré, barevné
Přes uvedené výhody mají žárovky relativně krátkou dobu života cca 1000 hodin a navíc díky jejích konstrukci je jak známo pouze cca 5% spotřebovávané energie přeměňováno na světlo.

-

HALOGENOVÉ ŽÁROVKY

Halogenové žárovky vynalezené společností GE Lighting v roce 1958 představují kompaktní zdroje s vysokým světelným tokem. Na rozdíl od standardních žárovek je halogenová žárovka naplněna směsí inertního plynu a sloučeniny halogenu čímž získáváme jasnější světlo. Halogenové žárovky jsou při přeměně elektrické energie účinnější než standardní žárovky a proto vydávají více světla při nižší spotřebě energie a menších rozměrech.

Při porovnání shodných žárovek (standardní x halogenové) mají ty halogenové následující výhody:

- lepší využití elektrické energie
- až pětinásobně delší dobu života zdroje
- jasnější a bělejší světlo
- lepší možnost usměrnění vyzařovaného světla
- kompaktnější rozměry, které umožňují nové konstrukce svítidel
MR11
MR16
SEQ - jednopaticové halogenové žárovky
DEQ - lineární dvoupaticové halogenové žárovky

-

LINEÁRNÍ ZÁŘIVKY

Vysoce účinným světelným zdrojem jsou zářivky. Světlo je vytvářeno tak, že vrstva, či několik vrstev luminoforu nanesné na vnitřní povrch trubice transformuje UV záření vydávané výbojem na záření viditelné. Jelikož mají zářivky relativně velký povrch, je jejich světlo difuznější a méně směrové než u bodových zdrojů, jako jsou standardní a halogenové žárovky či výbojky. Tyto vlastnosti a vysoký měrný výkon předurčují zářivky pro osvětlování rozsáhlých prostor jako jsou kancelářské, průmyslové a veřejné budovy.

Výhody:
- výborný index barevného podání
- vyšší světelný tok po delší dobu s minimálním poklesem u moderních třípásmových zářivek, například Polylux společnosti GE Lighting
- delší doba života zdroje až 20 000 hodin při provozu s elektronickým předřadníkem
- nízké pořizovací náklady a velká úspora energie s porovnání s klasickými světelnými zdroji

Široká škála různých typů a provedení: lineární,U-trubice, kruhové v teplých a studených odstínech bílé barvy, či v barvě denního světla.

-

KOMPAKTNÍ ZÁŘIVKY

 (tzv.úsporné zářivky)

Kompaktní zářivky tvoří důležitý průlom v oblasti výroby světelných zdrojů. Vyznačují se vysokou úsporou energie a snížením nákladů na údržbu a otvírají cestu k postupnému nahrazení klasických žárovek v nových generacích svítidel.

- v porovnání se standardními žárovkami kompaktní zářivky poskytují:
- srovnatelný světelný tok při 20% spotřebě elektrické energie
- až patnáctinásobně delší doba života
- nízké pořizovací náklady a velká úspora energie v porovnání s klasickými světelnými zdroji
- široká škála různých typů a provedení:
- trubicové, ve tvaru žárovek, ve tvaru 2D…
- v teplých a studených odstínech bílé barvy, či v barvě denního světla…
- v různých provedeních dle doby života…

-

VÝBOJKY

Vyzařování výbojových zdrojů je založeno na světle vydávaném v parách plynů, kterými prochází elektrický proud. Tyto světelné zdroje dosahují vysoké účinnosti a jsou spolehlivé po dlouhou dobu provozu. Tuto řadu lze rozdělit do pěti základních kategorií:


Halogenidové výbojky
Vysoce kvalitní světlo halogenidových výbojek je ideálním řešením pro aplikace, kde klademe vysoký důraz na barevné vlastnosti světla, jakými jsou například nákupní zóny, pasáže, sportovišťe popřípadě výrobní haly. Pro přehlednost uvádíme čtyři základní druhy dle označení společnosti GE Lighting:

Arcstream - jsou určeny pro provoz s předřadníky pro sodíkové výbojky a zapalovačem pro halogenidové výbojky všude tam kde požadujeme jasné, bíle světlo

Kolorarc - jsou určeny pro provoz s předřadníky pro rtuťové výbojky a zapalovačem pro halogenidové výbojky. Určeny pro aplikace se značnými výškami stropů

Multi Vapor - jsou určeny pro provoz s předřadníky CWA. Vysoká teplota chromatičnosti je předurčuje pro použití v kombinaci se světlem žárovek a teple bílých zářivek

Sportlight - vysokovýkonné výbojky určené pro osvětlování sportovišť a při použití světlometů. Díky dobrému barevnému pokrytí se dobře uplatňují při TV přenosech

Halogenidové výbojky Constant Color CMH
Nejnovější vývoj v oblasti halogenidových výbojek představují výbojky CMH posunujíci jinak skvělé parametry halogenidových výbojek ještě dále. Vyznačují se rovnoměrnějším a stálejším světlem po celou dobu života a hlavně barevnou stálostí jednotlivých světel. Tato vlastnost je předurčuje pro aplikace, kde je kladen důraz na barevnou stálost světla.

Jsou vhodné pro osvětlování:
- fasád historických domů
- nasvětlování kostelů, zámků a hradů
- reklamních bilboardů

Vysokotlaké sodíkové výbojky
Jsou často používány tam, kde je hospodárnost provozu důležitější než věrné podání barev. Dosahují vysokých měrných výkonů a dávají teplé žluté světlo.

Jsou vhodné pro osvětlování:
- rozlehlých parků
- nákupních středisek
- silnic
- veřejných prostor, skladovacích ploch

Nízkotlaké sodíkové výbojky
Výbojky s vysokým měrným výkonem vhodné pro použití v aplikacích, kde je požadavkem hospodárný provoz po dlouhé časové období.

Jsou vhodné pro pouliční osvětlení, protože:
- vytvářejí intimní monochromatické světlo
- maji šestiletou dobu života při normálních podmínkách provozu
- vykazují velmi vysoký měrný výkon

Rtuťové výbojky
Vysoce spolehlivé světelné zdroje, mají jednodušší start a pracovní řídící obvod ve svítidlech, což představuje podstatné úspory při jejich instalaci, provozu a údržbě. Ačkoliv nejsou tak účinné jako ostatní typy výbojových zdrojů a barevné podání není tak kvalitní.

Používají se při:
- osvětlování silnic
- venkovním osvětlení
- osvětlovaní skladových hal a ploch